Przeczytaj POMOC aby uniknąć błędów...
  • Strona główna
  • Technika - najczęstsze błędy
  • Kolory wykorzystywane w technice druku

Pomoc techniczna

Kolory wykorzystywane w technice druku

Projekt musi być przygotowany w kolorach CMYK.

W druku wykorzystującym technikę offsetową, wykorzystuję się przestrzeń kolorów CMYK. Pliki przygotowane w innych przestrzeniach barwnych zostaną automatycznie przekonwertowane na CMYK. Brak kontroli nad taką konwersją oraz często znaczące różnice barw z niej wynikające powodują, że zaleca się projektowanie i przesyłanie projektów w CMYK.


Proces powstawania kolorów w druku i na monitorze

Kolory CMYK
CMYK - to skrót oznaczający model kolorów. Skrót ten pochodzi od liter kolorów tworzących ten model: Cyan (błękitny), Magenta (purpurowy), Yellow (żółty), Key (czarny). Ponieważ w praktyce połączenie CMY daje kolor ciemno-brązowy, zastosowano dodatkowy kolor K (czarny), aby uzyskać mocno nasycony kolor czarny. Zastosowanie w druku tylko K, daje ciemny grafit, a nie pełną czerń. Kolory w tej technice powstają poprzez nakładanie się kolejnych warstw kolorów.

Kolory RGB
RGB - to skrót oznaczający model kolorów. Pochodzi od anglojęzycznych nazw kolorów R - red (czerwony), G - green (zielony), B - blue (niebieski). Kolory w tej technice powstają poprzez świecenie w różnej jasności punktów - czerwonego, zielonego i niebieskiego. Zestaw takich punktów nazywany jest pikselem.


Różnica przestrzeni barw RGB i CMYK

Nie ma możliwości stu procentowego oddania w druku koloru widzianego na monitorze. Za każdą konwersją RGB do CMYK zachodzi zmiana zakresu kolorów oraz jego ograniczenie. Niektóre z barw zmieniają się znacznie podczas ich przekształcania do CMYK. Kolory te są spoza gamy barw modelu CMYK.

Fizyczna natura światła odbitego od farb i papieru, a światła emitowanego przez monitor jest na tyle różna, że nie ma możliwości w obu technikach odwzorowania dokładnie tej samej barwy - można jedynie zakładać, że kolor będzie zbliżony.


Różnica między paletą RGB, a paletą CMYK na tle zakresu kolorów widzianych przez ludzkie oko.


Efekt automatycznej konwersji RGB na CMYK, jeśli kolory te znajdują się poza wspólną częścią palety.


Konwersja RGB na CMYK - przykładowe obrazy

W przypadku otrzymania plików w kolorystyce RGB pliki odsyłane są do klienta w celu poprawienia lub stosuję się automatyczną konwersję. W przypadku automatycznej konwersji ze względu na brak kontroli nad procesem różnica w kolorach może być znacząca. Z tego samego powodu zalecane jest przygotowanie projektów od samego początku w palecie CMYK, dzięki czemu można zaoszczędzić na ewentualnych późniejszych poprawkach.


Różnica w barwach po konwersji z RGB na CMYK. Kolory straciły nasycenie jakie widać w kolorystyce RGB.


Różnica po konwersji z RGB na CMYK. Kolory, które nie mają odpowiedników w CMYK - półtony zostały spłaszczone.


Reprodukcja kolorów w technice CMYK

Brak powtarzalności w kolorystyce CMYK spowodowana jest wieloma czynnikami mającymi wpływ na wydruk: papier i jego odcienie (różni dostawcy, różne rodzaje), farby, temperatura otoczenia, wilgotność powierza i papieru, człowiek, ustawienia maszyny. Do tego dochodzi rozpiętość w czasie. Powtarzalność niektórych z tych czynników jest praktycznie niemożliwa co w ostateczności wpływa na kolory.



Jednym z elementów odwzorowania barw jest papier. Do podłoży papierów kredowanych (powlekanych) i niepowlekanych (offsetowych) należy stosować różne profile (Coated, Uncoated). Załączone zdjęcia pokazują różnice jakie powstają w druku z jednego, identycznego projektu na różnych papierach i przy dodatkowym uszlachetnianiu:

Druk na papierze powlekanym (np. kredowym) charakteryzuje się najlepszym oddaniem barw. Druk na papierze nie powlekanym (np. offsetowym) pochłania więcej farby, przez co kolory staje się bladsze.
Druk na papierze powlekanym pokryty laminatem. Laminat daje efekt większego nasycenia kolorów, ale i przyciemnia barwy.