Przeczytaj POMOC aby uniknąć błędów...

Pomoc

Kompresja (zmniejszenie objętości pliku z obrazem)

Kompresję dzielimy na dwa rodzaje: kompresja stratną i bezstratną. Kompresja stratna znacznie zmniejsza rozmiar plików, jednak odbywa się to kosztem jakości obrazu w nich zawartego. Straty powiązane są z poziomem kompresji oraz jej metodą. Im intensywniejsza kompresja, tym znaczące pogorszenie jakości obrazu. Znaczenie ma także formatu graficzny w jakim zapisujemy plik. Różne modele kompresji posiada format JPG, PNG, GIF czy TIFF.

Kompresja bezstratna daje możliwość zapisania informacji bez utraty jakości. Objętość plików maleje niż w plikach nie skompresowanych, ale też ciągle jest większa w plikach zapisanych z użyciem kompresji stratnej. Bezstratna kompresja możliwa jest do użycia na przykład w formacie TIFF.

Kompresja stratna jest powszechnie używana w internecie - duża ilość informacji przesłanych w sieci i potrzeba przyspieszenia tych procesów wymaga kompresji stratnej. W świecie poligrafii stosowanie kompresji stratnej nie jest zalecane. Druk w sposób bezlitosny obnaża wszystkie braki grafiki, które na monitorze nie są szczególnie widoczne. Do druku powinno stosować się obrazy bez kompresji lub z kompresją bezstratną. Optymalnym formatem do przygotowania plików graficznych w poligrafii jest format TIFF.


Rozdzielczość (DPI, PPI)

Wymagana rozdzielczość do druku offsetowego to 300 dpi. Wszystkie elementy rastrowe (zdjęcia, grafiki, bitmapy) powinny być w rozdzielczości 300 dpi. Materiały zawierające mniejszą rozdzielczość w druku będą rozmyte lub rozpikselowane.

Rozdzielczością wyraża ilość pikseli na danej powierzchni (PPI – pixel per inch, czyli piksel na cal). Potocznie określa się jednak rozdzielczość w jednostkach DPI (co oznacza dots per inch – punktów na cal) i taką formę też przyjmuje się jako obowiązującą i powszechnie używaną. Im większa rozdzielczość tym bardziej szczegółowy jest obraz. Działa to także drugą stronę, im mniejsza rozdzielczość, tym mniej pikseli. Zalecaną rozdzielczością jest 300 dpi. Przy tej wartości druk jest bardzo szczegółowy, bez widocznych pikseli. Powyżej rozdzielczości 300 DPI znacząco zwiększa się ilość danych i rozmiar pliku, jednak zwiększenie jakości druku, nie jest już zauważalna dla ludzkiego oka.