Przeczytaj POMOC aby uniknąć błędów...

Pomoc

Informacje podstawowe

 

Przygotowanie plików z progamów biurowych
Nie powinno się przygotowywać plików do druku offsetowego z programów biurowych. OpenOffice, PowerPoint, Word, Publisher, nie są przystosowane do przygotowania plików pod kątem druku maszynowego. Takie pliki zawierają błędy i nie da się ich uniknąć w procesie projektowania.

Problemy plików z programów biurowych:
przestrzeń kolorystyczna RGB, problemy z czcionkami, duża kompresja obrazów, czarne teksty zawsze składają się z kilku kolorów.

Zalecamy do przygotowywania poprawnych plików, także ostrzegamy o zagrożeniach druku z plików wygenerowanych z programów biurowych. Jednak otrzymujemy i najprawdopodobniej będziemy otrzymywać pliki przygotowane w ten sposób, w związku z tym zamieszczamy mini poradnik jak przygotować pliki z tych najbardziej popularnych narzędzi biurowych.

Informujemy także, że błędy wynikające z przygotowania plików w programach biurowych nie będą podlegały reklamacji.

 

Ustawienie odpowiedniego formatu projektu i dodanie spadów w WORD

Pomimo ograniczeń programu Word, elementy takie jak rozmiar i spady, można przygotować poprawnie. Tymczasem praktycznie wszystkie projekty z programów biurowych nie uwzględniają spadów, a bardzo dużo z nich ma niewłaściwie ustawiony format. Ustawienie rozmiaru strony i dodanie dodatkowych milimetrów na spady nie wymaga dużej ilości pracy.

 

[1] Wybieramy zakładkę Układ strony. [2] Następnie klikamy opcję Rozmiar. [3] Wybieramy opcję Więcej rozmiarów papieru...

[4] W opcji Ustawienia strony wybieramy zakładkę Papier. [5] W opcjach Rozmiar papieru wybieramy format [6] Po wybraniu rozmiaru, w opcji Szerokość i Wysokość, ręcznie dodajemy po 4 mm. W ten sposób otrzymamy spady po 2 mm z każdego boku.

 

Z Word do PDF

Zapis z Microsoft Office do formatu PDF jest możliwy dopiero od wersji Microsoft Office 2007. Nie jest on dostępny od początku i jeśli nie ma takiej opcji zapisu należy pobrać i zainstalować bezpłatny dodatek, który znajduje się pod tym adresem: http://www.microsoft.com/downloads/pl-pl/details.aspx?FamilyID=4d951911-3e7e-4ae6-b059-a2e79ed87041 Pod powyższym adresem znajduję się, także instrukcja instalacji. W starszych wersjach pakietu Office jedyną możliwością zapisu do formatu PDF jest zainstalowanie wirtualnej drukarki, która przechwytuje dane i zapisuje w postaci plików PDF.

 

[1] Aby z programu WORD, zapisać projekt w formacie PDF, wybieramy opcję Menu. [2] Następnie Zapisz jako. [3] Na końcu PDF lub XPS.

[4] W polu wyboru Zapisz jako typ: wybieramy Plik PDF. [5] W polu Optymalizuj do: zaznaczamy Standardowo (publik. w trybie online i drukowanie).[6] Aby dokonać szczegółowych operacji klikamy Opcje...

[7] W menu Opcje należy zaznaczyć opcję Przedstaw tekst jako mapy bitowe, gdy nie można osadzić czcionek. Można również zaznaczyć, które strony chcemy zapisać. Następnie klikamy OK. [8] Po odpowiednim ustawieniu wszystkich opcji klikamy w przycisk Publikuj.

 

Z Publishera do PDF

Zapis projektów z pakietu Microsoft Office do formatu PDF jest możliwy dopiero od wersji Microsoft Office 2007. Nie jest on dostępny od początku i jeśli nie ma takiej możliwości należy pobrać i zainstalować bezpłatny dodatek, który znajduje się pod tym adresem:

http://www.microsoft.com/downloads/pl-pl/details.aspx?FamilyID=4d951911-3e7e-4ae6-b059-a2e79ed87041

Pod powyższym adresem znajduję się, także instrukcja instalacji W starszych wersjach pakietu Office jedyną możliwością zapisu do formatu PDF jest zainstalowanie wirtualnej drukarki, która przechwytuje dane i zapisuje w postaci plików PDF.

 

[1] Wybieramy w Menu opcję Plik. [2] Następnie Publikuj jako plik PDF lub XPS.

[3] W polu wyboru Zapisz jako typ: wybieramy Plik PDF. [4] Aby dokonać szczegółowych operacji klikamy Zmień...

[5] W polu wyboru Określ sposób drukowania lub rozpowszechniania tej publikacji należy zaznaczyć opcję Prasa komercyjna. [6] W menu Opcje publikowania klikamy opcję Zaawansowane >>.

[7] W menu Opcje należy zaznaczyć opcję Przedstaw tekst jako mapy bitowe, gdy nie można osadzić czcionek. Można również zaznaczyć, które strony chcemy zapisać. Następnie klikamy OK. [8] Po ustawieniu wszystkich opcji klikamy w przycisk OK.

 

Ustawienie odpowiedniego formatu projektu i dodanie spadów w Publisherze

Mimo wielu ograniczeń Publishera, takie elementy jak właściwy rozmiar i spady w przygotowanych materiałach, można przygotować poprawnie. Tymczasem prawie wszystkie projekty przygotowane z programów biurowych nie zawierają spadów, a większość z nich ma niewłaściwy rozmiar. Odpowiednie ustawienie rozmiaru strony i dodanie dodatkowych milimetrów na spady jest proste i nie wymaga dużych nakładów pracy.

 

[1] Wybieramy zakładkę Formatuj publikację. [2] Wybieramy zakładkę Opcje Ulotka. [3] Następnie klikamy Zmień rozmiar strony...

[4] W nowym oknie wybieramy rozmiar, który nas interesuje (np. A4) i klikamy na niego dwa razy lewym przyciskiem myszy.

[5] W menu Niestandardowy rozmiar strony, pod opcją Nazwa, wpisujemy jak będzie nazywać się nasz nowy format (np. a4 ze spadami). [6] W opcjach Strona, są wymiary wybranego przez nas wcześniej rozmiaru (np. A4). Ręcznie dodajemy w polu Szerokość i Wysokość po 4 mm (czyli robimy spady). [7] Opcje Prowadnice marginesów mogą posłużyć jako marginesy bezpieczeństwa. W tym celu ustawiamy je na wartość 1 cm. Po kliknięciu OK otrzymamy nowy, na stałe zapisany format o wybranej przez nas nazwie i wymiarach.

 

Zapisywanie plików z Publishera jako TIFF

 

[1] Aby zapisać projekt w formacie TIFF, wybieramy w Menu opcję Plik. [2] Następnie Zapisz jako.

[3] W polu wyboru Zapisz jako typ: wybieramy Format TIFF. [4] Następnie klikamy opcję Zmień...

[5] W menu Zmienianie rozdzielczości zaznaczamy opcję Drukowanie wysokiej jakości lub komercyjne (300 dpi). Po wybraniu odpowiedniej rozdzielczości klikamy OK i w kolejnym oknie Zapisz.