Kolorów dodatkowych używa się gdy chcemy otrzymać barwę spoza palety CMYK lub mieć pewność powtarzalności kolorów. W wyniku celowego lub omyłkowego wyboru koloru przez projektanta zdarza się, że projekty które będą drukowane w procesie czterokolorowym (CMYK) zawierają kolory zapisane w dodatkowych przestrzeniach barwowych. W takich sytuacjach kolory dodatkowe w procesie przygotowania do druku zostają zamienione przekonwertowane na kolory CMYK. W niektórych przypadkach różnice w otrzymanej barwie mogą być znaczne - zaleca się zawsze szczególne zwrócenie uwagi na tego typu ewentualność.
Druk w przestrzeni CMYK jako najpopularniejsza metoda otrzymywania kolorów, ma swoje wady, do których zalicza się ograniczoną paletę kolorów. W celu poszerzenia zakresu CMYK stosuje się kolory dodatkowe - wówczas oznaczenie to CMYK +1, +2, itd.- w zależności od ilości dodatkowych kolorów. Kolory dodatkowe to gotowe mieszanki konkretnych barw i są stałe, kolor jest nakładany na papier jako gotowy, przeciwnie niż w przypadku CMYK, czyli jako mieszanka barw. Pantone stał się standardem w standaryzowaniu i zastosowaniu kolorów dodatkowych w druku offsetowym.
Efekt konwersji kolorów PANTONE na CMYK, w wielu przypadkach różnice są znaczne.
Efekt konwersji kolorów z HKS na CMYK. Kolory straciły nasycenie tożsame dla palety HKS, która jest stosowana dla farb oraz folii.
Kolory dodatkowe najczęściej używane są w znakach firmowych i identyfikacyjnych wizualnych. Celem takiego działania jest zachowanie wierności barwy na różnych nośnikach, czy chęć zachowania spójności używanych barw. Praktycznie wszystkie znaczące firmy (z różnych branż) zawierają we własnych identyfikacjach informację o kolorach dodatkowych.
Zaletą dodatkowych kolorów są też specjalne ich wzory - kolory metaliczne, złoty, srebrny, kolory odblaskowe, fluorescencyjne itp. Niektórych z tych kolorów specjalnych wymagają specjalistycznych maszyn drukarskich.
Kolory dodatkowe to koszty, na którą składa się użycie dodatkowej farby. Nie wszystkie drukarnie oferują usługę druku dodatkowego - spowodowane jest to posiadaniem odpowiedniego parku maszynowego, oferującego użycie tej technologi.
Wzornik PANTONE dla papierów nie powlekanych (uncoated). Warto sprawdzić przed użyciem jaki kolor uzyskamy w rzeczywistości.