Przeczytaj POMOC aby uniknąć błędów...

Pomoc techniczna

Praca z czcionkami

Minimalny stopień rozmiaru czcionki.
Zastosowanie w projekcie zbyt małego wymiaru czcionki dla czcionek jednoelementowych (np. Arial) dla czcionek dwuelementowych (np. Times New Roman) i dla odmian light, powoduje niewyraźny druk tekstu, a litery kolorowe mogą być niespasowane i nieczytelne. Również drukowanie tekstów w kontrze (jasny na ciemnym) musi uwzględniać to, aby czcionki były w odmianie pogrubionej lub miały odpowiedni rozmiar.



Zastosowanie zbyt małych krojów pisma ma różne konsekwencje. Błędy pojawiają się dopiero po wydruku, kiedy na poprawki jest już zbyt późno.

Różne zastosowania czcionek na przykładzie fontów jednoelementowych (Arial) i dwuelementowych (Times New Roman). Różne kroje pisma są czytelne dopiero od pewnego ich rozmiaru.


Drukowanie tekstu w kolorze czarnym składającym się z jednej i kilku barw.
Aby w druku CMYK uzyskać nasyconą czerń stosuje się mieszankę wszystkich składowych. W przypadku czarnego tekstu stosuje się jednak wyłącznie kolor czarny (100 K). Czcionki jako drobne elementy są wyjątkowo wrażliwe na przesunięcia płyt drukarskich czego skutkiem może być efekt niewyraźnego/rozmazanego tekstu.

Czcionek w kolorze czarnym i opcja nadruku.
Jeżeli czarna czcionka, składająca się z 100 K (czyli prawidłowo przygotowana), nie ma zaznaczonej opcji nadruku to całe tło pod nią zostanie usunięte i kolor czarny zostanie nałożony na kolor biały. Przy mikro przesunięciach matryc, które zdarzają się często mogą pojawić się niespasowania na krawędziach czcionek i pozostanie widoczne białe pole tła.

Opcja nadruku powoduje nadruk całości tła, bez usuwania elementów pod druk czarnej czcionki, a czarny tekst jest nadrukowany na to tło. Dzięki temu, że druk poszczególnych kolorów ma określoną kolejność, a kolor czarny drukowany jest jako ostatni.


1. Drukowanie tekstu czarnego tylko z czarnej farby zapewnia najlepszą przejrzystość i czytelność tekstu. 2. Druk czarnego tekstu, który składa się z kilku kolorów składowych pogarsza jego czytelność co jest efektem nie spasowania się kolorów składowych.



[1] Brak opcji nadruku usunięcie tła spod czarnych (100K) liter. Wówczas na krawędziach tekstu mogą pojawić się białe pola. [2] Czarny tekst z opcją nadruku jest drukowany jako ostatni na istniejące tło. Dzięki temu tekst jest czytelny.

Tekst wektorowy, a tekst zrasteryzowany.
Jednym z elementów wpływających na czytelność tekstu jest forma w jakiej jest zapisany. Tekst w zależności od oprogramowania w którym przygotowany jest projekt może być w postaci wektorowej lub zrasteryzowanej (czyli zapisany jako obrazek).

Wszystkie fonty zainstalowane w komputerze są przygotowane w postaci wektorowej, czyli są opisane jako obiekty geometryczne w dwuwymiarowej przestrzeni - co gwarantuję zawsze świetną ich jakość. Zapisując projekt jako bitmapę (zrasteryzowany obraz) traci się jego właściwość zapisu wektorowego przez co jakość takiego tekstu całkowicie uzależniona jest od ogólnej rozdzielczości zapisanego projektu.

Aby efekty rasteryzacji tekstu nie były widoczne dla ludzkiego oka zaleca się przygotowanie materiałów w rozdzielczości min. 300 DPI. Należy pamiętać, że tekst zrasteryzowany przeważnie jest gorszej jakości niż tekst w postaci wektorowej.


[1] Tekst oparty na wektorach można skalować w nieskończoność, bez obawy o utratę jakości. [2] Tekst zrasteryzowany zawsze składa się z grupy pikseli (kwadratów), przez co tekst traci na ostrości. Ponadto skalowanie takiego tekstu pogarsza jego jakość.